Högmässa 11.00

Varje söndag firar vi högmässa kl 11.00. Vår högmässa är öppen för alla – ny som gammal. Du som är besökare, turist i Stockholm eller medlem i S:ta Clara kyrka – varmt välkommen till våra söndagar. Vi serverar kyrkfika efteråt så stanna gärna kvar för en kopp kaffe och kaka. Vissa söndagar bjuder vi också in till sopplunch i varm gemenskap i Claragården. Se kommande högmässa, predikoturer och sopplunch här

Varje söndag under högmässan kl 11.00 har barnen sin egen verksamhet i Claragården – söndag med Barnkyrkan. De är uppdelade i olika åldersgrupper för att få ta del av dagens bibeltext på sin nivå. Alla barnen är med inne i kyrkan i början av högmässan. Läs gärna mer om vår Barnkyrka här

Ett par söndagar varje vår och höst firar vi också mässa för alla åldrar kl 11.00 i stora kyrkan – då möts vi för en gemensam mässa anpassad för stora som små.