Kontakta oss

I vår kyrka finns ett personalteam med präster, diakoner, vaktmästare, kommunikatör, skolansvariga, barnledare och lokalvårdare m.fl. Här nedan hittar du personal och ansvariga – samt vår styrelse. Om du har en fråga men är osäker på vem av oss som kan hjälpa dig så kontaktar du oss på info@clarakyrka.se så hjälper vi dig vidare. Söker du efter våra öppettider? Läs mer här.

Kontakta oss

För alla frågor och ärenden
E-post: info@clarakyrka.se

Endast för akuta ärenden till vaktmästeri
Telefonnr: 073-268 15 54
Telefontider: mån-fre 10.00-15.00
avvikande telefontider kan förekomma

Besöks- och leveransadress

S:ta Clara kyrka
Klara östra kyrkogata 7-9
111 52 Stockholm

Postadress

S:ta Clara kyrka
Box 1038
101 38 Stockholm

Sociala medier

Facebook: @clarakyrka
Instagram: @clarakyrka
YouTube: S:ta Clara kyrka

 

Personal och ansvariga

Mats Nyholm

Präst och direktor
mats.nyholm@svenskakyrkan.se
sms 070-446 71 04
Ladda ner pressbild här

Mattias Nordström

Präst
mattias.nordstrom@svenskakyrkan.se
070-289 12 19

Yvonne Kerygman

Diakon
yvonne.kerygman@svenskakyrkan.se
073-527 16 49

Maria Andersson

Vikarierande
Diakon
maria.andersson3@svenskakyrkan.se

Nathalie Edin

Föräldraledig heltid
Diakon
nathalie.edin@svenskakyrkan.se
076-414 46 17  

Mona Edsinger

Skolledare och ansvarig Missionsskolan
mona.edsinger@svenskakyrkan.se
076-022 54 46

Bo Järpehag

Ansvarig Lovsångsskolan
bo.jarpehag@svenskakyrkan.se

Charbel Ayoub

Föräldraledig deltid
Ansvarig Lärjungaskolan och vaktmästare
charbel.ayoub@svenskakyrkan.se
076-422 28 38

Carolina Ayoub

Föräldraledig deltid 
Kommunikatör
carolina.ayoub@svenskakyrkan.se
sms 070-822 08 52

Emma Westberg

Barnledare
emma.westberg@svenskakyrkan.se
sms 070-219 73 99

Hamed Nurzahi

Vaktmästare
hamed.nurzahi@svenskakyrkan.se
073-596 18 29

Wahid Nafipour

Ansvarig matutdelningen och lokalvårdare
wahid.nafipour@svenskakyrkan.se
072-925 35 24

Ray Raivo Sturans

Lokalvårdare
raivo.sturans@svenskakyrkan.se
070-012 75 27

Beatrice Ingvarsson

EFS missionär på Medborgarplatsen
kamau.bea@gmail.com
073-925 92 34

Classe Hansson

Vaktmästare
classe.hansson@svenskakyrkan.se

 

Styrelse

Björn Alldén

Ordförande
bjorn.allden@speed-identity.com

Mats Nyholm

Präst och direktor
mats.nyholm@svenskakyrkan.se
sms 070-446 71 04
Ladda ner pressbild här

Elisabeth Sandlund

Ledamot

Rickard Liljero Eriksson

Ledamot

Staffan Lundström

Ledamot

Anna Axelsson

Ledamot

Mohsen Hemmati

Ledamot

Anita Tanttari

Ersättare

Mattias Hammarqvist

Ersättare