Kontakta oss

I vår kyrka finns ett stort personalteam med både präster, diakoner, vaktmästare, en kommunikatör, diakoniassistent, ungdomsledare och musikansvarig m.fl. Här nedan hittar du personal och ansvariga – samt vår styrelse. Om du har en fråga men är osäker på vem av oss som kan hjälpa dig så kontaktar du oss på info@clarakyrka.se så hjälper vi dig vidare. Söker du efter våra öppettider? Läs mer här.

Kontakta oss

E-post: info@clarakyrka.se

För akuta ärenden till vaktmästeri och vardagsvärd
Telefonnr: 08-411 73 24
Telefontider: mån-fre 10.00-15.00

Besöks- och leveransadress

S:ta Clara kyrka
Klara östra kyrkogata 7-9
111 52 Stockholm

Postadress

S:ta Clara kyrka
Box 1038
101 38 Stockholm

Sociala medier

Facebook: @clarakyrka
Instagram: @clarakyrka

 

Personal och ansvariga

Mats Nyholm

Präst och direktor
mats.nyholm@svenskakyrkan.se
sms 070-446 71 04
Ladda ner pressbild här

Nils Lidskog

Präst
nils.lidskog@svenskakyrkan.se
sms 070-992 98 13

Mattias Nordström

Präst
mattias.nordstrom@svenskakyrkan.se
070-289 12 19

Yvonne Kerygman

Diakon
yvonne.kerygman@svenskakyrkan.se
073-527 16 49

Nathalie Edin

Diakon
nathalie.edin@svenskakyrkan.se
076-414 46 17  

Carolina Ayoub

Kommunikatör
carolina.ayoub@svenskakyrkan.se
sms 070-822 08 52

Johan Kärnbo

Ekonomiadministratör
johan.karnbo@svenskakyrkan.se

Mona Edsinger

Kursansvarig Stockholms missionärsskola
mona.edsinger@svenskakyrkan.se

Emma Westberg

Barnledare
emma.westberg@svenskakyrkan.se
sms 070-219 73 99

Charbel Ayoub

Vaktmästare och lokalvårdare
charbel.ayoub@svenskakyrkan.se
076-422 28 38

Hamed Nurzahi

Vaktmästare
hamed.nurzahi@svenskakyrkan.se
073-596 18 29

Wahid Nafipour

Matutdelningsansvarig
wahid.nafipour@svenskakyrkan.se
072-925 35 24

Kobra Tayebialashti

Lokalvårdare
parastoo.tayebi61@gmail.com
076-402 97 73

Classe Hansson

Vaktmästare
classe.hansson@svenskakyrkan.se

Beatrice Ingvarsson

EFS missionär
kamau.bea@gmail.com
073-925 92 34

 

Styrelse

Björn Alldén

Ordförande
bjorn.allden@speed-identity.com

Mats Nyholm

Präst och direktor
mats.nyholm@svenskakyrkan.se
sms 070-446 71 04
Ladda ner pressbild här

Elisabeth Sandlund

Ledamot

Rickard Liljero Eriksson

Ledamot

Staffan Lundström

Ledamot

Anna Axelsson

Ledamot

Inga Pagréus

Ersättare

Beatrice Ingvarsson

Ersättare

Gullan Rydén

Ersättare

Kristin Elmquist

Ledamot