Kontakta oss

I vår kyrka finns ett stort personalteam med både präster, diakoner, vaktmästare, en kommunikatör, diakoniassistent, ungdomsledare och musikansvarig m.fl. Här nedan hittar du personal och ansvariga – samt vår styrelse. Om du har en fråga men är osäker på vem av oss som kan hjälpa dig så kontaktar du oss på info@clarakyrka.se så hjälper vi dig vidare. Söker du efter våra öppettider? Läs mer här.

Kontakta oss

E-post: info@clarakyrka.se

För akuta ärenden till vaktmästeri och vardagsvärd
Telefonnr: 08-411 73 24
Telefontider: mån-fre 10.00-15.00

Besöks- och leveransadress

S:ta Clara kyrka
Klara östra kyrkogata 7-9
111 52 Stockholm

Postadress

Föreningen S:ta Clara kyrka
Box 1038
101 38 Stockholm

Sociala medier

Facebook: @clarakyrka
Instagram: @clarakyrka

 

Personal och ansvariga

Mats Nyholm

Präst och direktor
mats.nyholm@svenskakyrkan.se
sms 070-446 71 04

Nils Lidskog

Präst
nils.lidskog@svenskakyrkan.se
sms 070-992 98 13

Johan Kårlin

Präst
johan.karlin@svenskakyrkan.se
sms 073-100 60 49

Yvonne Kerygman

Diakon
yvonne.kerygman@svenskakyrkan.se
073-527 16 49

Rebecka Olsson

Diakon
rebecka.olsson@svenskakyrkan.se
076-393 52 35

Marie Svensson

Diakoniassistent
marie.k.svensson@svenskakyrkan.se
073-645 23 21

Åsa Gustin

Ungdomsledare och musikansvarig
asa.gustin@svenskakyrkan.se
sms 079-011 60 73

Carolina Nilsson

Kommunikatör
carolina.a.m.nilsson@svenskakyrkan.se
sms 070-822 08 52

Hamed Nurzahi

Vaktmästare
hamed.nurzahi@svenskakyrkan.se
073-596 18 29

Carina Jonsson

Vaktmästare
carina.e.jonsson@svenskakyrkan.se
072-901 68 96

Wahid Nafipour

Matutdelning
vahid.aria2014@gmail.com
072-925 35 24

Azita Saraii

Präst persiska gruppen
azita.saraii@efs.nu
073-771 51 05

Classe Hansson

Vaktmästare
classe.hansson@svenskakyrkan.se
076-594 32 38

Hans Stanley

Stockholms missionärsskola och ungdomspräst
hans.stanley@svenskakyrkan.se

Margareta Ander

Vardagsvärd och Sergels torg – Plattan
margaretaander@hotmail.com
070-322 58 35

Beatrice Kamau Lundgren

Swahiligruppen, Lilla Clara och
Medborgarplatsen
beatrice.kamau.lundgren@svenskakyrkan.se
073-925 92 34

 

Styrelse

Mikael Johansson

Ordförande
mikael.johansson@nalsogat.se
073-987 16 31

Mats Nyholm

Präst och direktor

Elisabeth Sandlund

Ledamot

Inga Pagréus

Ledamot

Leif Johansson

Ledamot

Staffan Lundström

Ledamot

Björn Alldén

Ledamot

Anna Axelsson

Ersättare

Rickard Liljero Eriksson

Ersättare

Beatrice Kamau Lundgren

Ersättare

Gullan Rydén

Ersättare