Kontakta oss

I vår kyrka finns ett personalteam med präster, diakoner, vaktmästare, kommunikatör, barnledare och lokalvårdare m.fl. Här nedan hittar du personal och ansvariga – samt vår styrelse. Om du har en fråga men är osäker på vem av oss som kan hjälpa dig så kontaktar du oss på info@clarakyrka.se så hjälper vi dig vidare. Söker du efter våra öppettider? Läs mer här.

Kontakta oss

För alla frågor och ärenden
E-post: info@clarakyrka.se

Besöks- och leveransadress

S:ta Clara kyrka
Klara östra kyrkogata 7-9
111 52 Stockholm

Postadress

S:ta Clara kyrka
Klara västra kyrkogata 20b BV
111 21 Stockholm

Sociala medier

Facebook: @clarakyrka
Instagram: @clarakyrka
YouTube: S:ta Clara kyrka

 

Personal och ansvariga

Hans Bratt Hernberg

Präst och direktor
hans.hernberg@svenskakyrkan.se
076-852 13 07

Johan Norén

Präst och ansvarig Lärjungaskolan
johan.noren@svenskakyrkan.se
072-327 97 79

Hans Weichbrodt

Präst
hans.weichbrodt@svenskakyrkan.se
070-310 09 03

Mats Nyholm

Präst och nationell evangelist
mats.nyholm@svenskakyrkan.se
sms 070-446 71 04

Nathalie Edin

Diakon
nathalie.edin@svenskakyrkan.se
076-414 46 17  

Rebecka Karlsson

Diakoniassistent
rebecka.karlsson2@svenskakyrkan.se
079-359 14 32

Emmalill Hector

Barnledare
emmalill.hector@svenskakyrkan.se
070-782 26 33

Bo Järpehag

Lovsångsledare
bo.jarpehag@svenskakyrkan.se

Carolina Ayoub

Kommunikatör
carolina.ayoub@svenskakyrkan.se
sms 070-822 08 52

Emma Westberg

Husmor
emma.westberg@svenskakyrkan.se
sms 070-219 73 99

Charbel Ayoub

Vaktmästare
charbel.ayoub@svenskakyrkan.se
076-422 28 38

Ray Raivo Sturans

Vaktmästare och lokalvårdare
raivo.sturans@svenskakyrkan.se
070-012 75 27

Wahid Nafipour

Ansvarig matutdelningen och lokalvårdare
wahid.nafipour@svenskakyrkan.se
072-925 35 24

Beatrice Ingvarsson

EFS missionär på Medborgarplatsen
beatrice.ingvarsson@svenskakyrkan.se
073-925 92 34

Victoria Barsoum

Husmorsassistent

Mikael Svantesson

Vaktmästare

Peter Sporre

Vaktmästare

 

Styrelse

Björn Alldén

Ordförande
bjorn.allden@speed-identity.com

Elisabeth Sandlund

Ledamot

Staffan Lundström

Ledamot

Rickard Liljero Eriksson

Ledamot

Måns Arvidsson

Ledamot

Roberta Johansson

Ledamot

Hans Bratt Hernberg

Präst och direktor
hans.hernberg@svenskakyrkan.se
076-852 13 07

Anita Tanttari

Ersättare

Anna Elisabeth Axelsson

Ersättare