Mission
S:ta Clara kyrkas mission består av två delar – den yttre missionen där en del av våra insamlade pengar går vidare till projekt i andra länder samt vår Missionärsskola, missionsresor och de internationella grupper som möts regelbundet i S:ta Clara kyrka.
I den yttre missionen går en del av våra insamlade pengar vidare till Afrika, ett kärnområde för EFS mission. Detta stöd förmedlas dels centralt via EFS utlandsmission och dels via ett projekt med anknytning till Carl-Erik och Overa Sahlberg. I Mongoliet har vi en inhemsk missionär och vi stöder även Open Doors som hjälper världens förföljda kristna.

Studieresa till Tanzania
Förra årets studieresa till MOKICCO i Tanzania gav mersmak. Nu förbereder vi en ny resa under skolornas höstlov i oktober/november 2025.
På programmet står framför allt besök på ett antal av MOKICCOS verksamheter – familjehem, daghem, yrkesskola och bokhandel. Vi firar gudstjänster tillsammans med den lokala församlingen och hinner också med att njuta av natur och kultur på Kilimanjaros sluttning. Den som vill kommer att mot extra kostnad kunna åka på safari i nationalparken Tarangire.
Låter det spännande? Anmäl intresse snarast möjligt till Overa Sahlberg, overasahlberg@gmail.com som också gärna svarar på dina frågor.
Missionsmöte
Vi bjuder in till några missionsmöten varje år med information om aktuella missionsprojekt.
Se kommande missionsmöte här i vår kalender.
Missionärsskola 2025-2026
Hösten 2025 fortsätter S:ta Clara kyrkas Missionärsskola med Mats Nyholm, präst och nationell evangelist, som ansvarig. Skolan har träffar på onsdagar i Claragården samt missionsresor i Sverige, Finland och olika delar av Europa.
Varmt välkommen att ansöka!
Swahiligruppen
Vill du veta mer när swahiligruppen firar gudstjänst? Se kommande gudstjänst här.
Persiska gruppen
Vill du veta mer när persiska gruppen träffas? Se kommande träffar här.
Danielsgruppen
Du som är yrkesverksam är inbjuden till Danielsgruppen och visionssamlingar på temat Jesu lärjunge – även på min arbetsplats. Välkommen du som bär på en längtan att vara en ”Daniel”* på din arbetsplats. Hans Weichbrodt leder gruppen.
Vill du veta mer? Kontakta präst Hans Weichbrodt, hans.weichbrodt@svenskakyrkan.se
Se kommande visionssamlingar här i vår kalender.
*I Daniels bok finns beskrivet hur profeten Daniel gång på gång fick bli ett vittne, mitt i världen, för att Bibelns Herre är den ende sanne Guden.
Videohälsningar
MOKICCO – Mount Kilimanjaro Children Care Organisation
S:ta Clara kyrka stödjer MOKICCO – Mount Kilimanjaro Children Care Organisation. Det är en organisation som ger föräldralösa och utsatta barn i Tanzania nya familjehem för livet. I dessa familjehem får barnen hjälp med vad de behöver för att få en så god start i livet som möjligt – med skolgång, mat, kläder, hälsovård, kristen undervisning och en god mamma och pappa, som ger dem den trygghet och värme de hittills saknat.
Initiativtagare till arbetet är Carl-Erik och Overa Sahlberg. Carl-Erik var tidigare präst och direktor i S:ta Clara kyrka. Läs intervjun med Carl-Erik från Budbäraren okt 2015 här. Läs även artikeln i Dagen den 15 nov 2019 här. Efter Carl-Eriks bortgång den 17 nov 2021 driver Overa verksamheten vidare.
Vill du läsa mer eller kontakta Overa Sahlberg? Besök MOKICCOS hemsida här.
