Kalender

Det händer mycket i vår kyrka om dagarna och här hittar du allt det som händer hos oss den kommande tiden. Du kan dels se allt det som händer varje vardag och varje vecka hos oss – och längst ner ser du även den specifika informationen för kommande månader. Välkommen till vår kyrka!

Varje vecka

Måndag
12.00 Lunchmusik, Per Svensson
14.30-15.30 Tillfälle för samtal med diakon för volontärer
Måndag-tisdag Nattöppen kyrka nov-mars 

Tisdag
10.30 Lärjungamässa
12.00 Lunchmusik
12.00-14.00 Matutdelning, Medborgarplatsen
13.30-15.00 Tillfälle för rådgivning och samtal med diakon
15.00-18.00 Ungdomsgård, Lillkyrkan
17.30 Vesperbön ojämna veckor
18.30 Bibelundervisning, Einar Bäfverfeldt ojämna veckor t.o.m. 25 feb

Onsdag 
12.00 Lunchmusik
12.00 Mässa på Lindholmen juni-aug
13.00-15.00 Tillfälle för samtal och bikt med präst
14.00 Helande undervisning, Nils Lidskog (uppehåll 4 dec-29 jan)

Torsdag
8.00 Förbönsmässa
10.30-12.00 Tillfälle för rådgivning och samtal med diakon
12.00 Lunchmusik, Karin Hellman-Geworkian
13.00 Pilgrimsvandring light SL-kort krävs, Anita Tanttari maj-okt
15.00-18.00 Ungdomsgård, Lillkyrkan
16.50 Mammor i bön, Clararummet
17.00 Lectio Divina, Anita Tanttari jämna veckor
Torsdag-fredag Nattöppen kyrka nov-mars

Fredag
12.00 Lunchmusik, Stockholms domkyrkoförsamling
17.00-22.00 Matutdelning, Medborgarplatsen
19.00 Livets sångVäckelsemöte / Jesus i mörkretClaramässan

Lördag
11.00-15.00 Lördagsöppen kyrka med Café S:ta Clara öppet
18.00 Aftonmusik, Stockholms domkyrkoförsamling

Söndag
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara (uppehåll 1 dec-19 jan)
11.00 Högmässa tolkning till engelska och persiska
13.00 Medlemsintroduktion, Direktorns kontor
14.30 Internationell gudstjänst engelska/tolkning till engelska

Januari

Torsdag 23 jan
8.00 Förbönsmässa, Iwan Giertz

________________

Vinterkonferensen 24-26 jan

I början av året har vi glädjen att tillsammans med EFS Mittsverige m.fl. bjuda in till den årliga Vinterkonferensen i Stockholm. Vi ser fram emot en helg tillsammans på temat Jesus skapar tro. Konferensen äger rum i Hammarbykyrkan den 24 jan, Betlehemskyrkan den 25 jan och S:ta Clara kyrka den 26 jan.

Fredag 24 jan – lördag 25 jan 
Programmet för hela konferensen hittar du här.

Söndag 26 jan
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara, Nils Lidskog
11.00 Festhögmässa, biskop Andreas Holmberg

________________

Söndag 26 jan
14.30 Internationell gudstjänst, Johanna Winther
16.30 Mässa swahili, Beatrice Ingvarsson

Måndag 27 jan
13.00-15.30 Öppen Stockholms missionärsskola Nådefull Gud – Om Martin Luther, Agne Nordlander
18.00 Måndagkvällar – en kväll – tre kurser prova på-gång
Läs mer och anmäl dig här

Tisdag 28 jan
10.30 Lärjungamässa, Nils Lidskog

Onsdag 29 jan
17.00 Dopundervisning, Clararummet, Nils Lidskog

Torsdag 30 jan
8.00 Förbönsmässa, Mattias Nordström

Fredag 31 jan
19.00 Claramässan, Syster Sofie O.P

Februari

Söndag 2 feb
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara, Klas Lindberg
11.00 Högmässa, Klas Lindberg
14.30 Internationell gudstjänst, Conny Thelaus
18.00 Stockholm på knä – bön och lovsång för stadens bästa, Sverigebönen, Birgitta Högman Svensson m.fl.

Måndag 3 feb
13.00-15.30 Öppen Stockholms missionärsskola Nådefull Gud – Om Martin Luther, Agne Nordlander
18.00 Måndagkvällar – en kväll – tre kurser
Läs mer och anmäl dig här

Tisdag 4 feb
10.30 Lärjungamässa, Jan Andersson

Onsdag 5 feb
17.00 Dopundervisning, Clararummet, Nils Lidskog

Torsdag 6 feb
8.00 Förbönsmässa, Iwan Giertz

Fredag 7 feb
19.00 Livets sång, Stefan Edefors och musik med Dag och Helena Bergkvist
19.00 Jesus i mörkret ungdomssamling, Lillkyrkan

Lördag 8 feb
11.00 Gospelmässa mot antisemitism, Martin Grennstam och Maria Smeds

Söndag 9 feb
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara, Elisabeth Sandlund
11.00 Lovsångsmässa, Mats Nyholm
12.45 Clara Forum
14.30 Internationell gudstjänst, Christer Roshamn
16.30 Dopgudstjänst, Citykyrkan, Nils Lidskog

Måndag 10 feb
13.00-15.30 Öppen Stockholms missionärsskola Nådefull Gud – Om Martin Luther, Agne Nordlander

Tisdag 11 feb
10.30 Lärjungamässa, Klas Lindberg

Torsdag 13 feb
8.00 Förbönsmässa, Nils Lidskog

Fredag 14 feb
19.00 Väckelsemöte, Nils Lidskog

Söndag 16 feb
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara, Gita Andersson
11.00 Mässa för alla åldrar, Hans Stanley
14.30 Internationell gudstjänst, Damaris Dimushi

Tisdag 18 feb
10.30 Lärjungamässa, Gita Andersson

Torsdag 20 feb
8.00 Förbönsmässa, Iwan Giertz

Fredag 21 feb
19.00 Jesus i mörkret ungdomssamling

Söndag 23 feb
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara, Jan Andersson
11.00 Lovsångsmässa, Nils Lidskog
14.30 Internationell gudstjänst, Elisabeth Sandlund
16.30 Mässa swahili, Beatrice Ingvarsson

Tisdag 25 feb
10.30 Lärjungamässa, Mattias Nordström
15.00 Sportlovsröj med bowling och ungdomsmässa

Onsdag 26 feb
15.45 Askonsdagsmässa, Mattias Nordström

Torsdag 27 feb
8.00 Förbönsmässa, Peter Plars

Fredag 28 feb
19.00 Claramässan, Elise Lindqvist

Mars

Söndag 1 mars
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara, Nils Lidskog
11.00 Högmässa Däremellan kommer fasta, Mats Nyholm
14.30 Internationell gudstjänst, Beatrice Ingvarsson
18.00 Stockholm på knä – bön och lovsång för stadens bästa, Sverigebönen, Birgitta Högman Svensson m.fl.

Måndag 2 mars – tisdag 3 mars
Fastedagar – en uppmuntran och hjälp till dig som vill fasta. Dessa dagar fastar flera i församlingen, vilket ger mer tid för bön.

Tisdag 3 mars
10.30 Lärjungamässa, Nils Lidskog

Torsdag 5 mars
8.00 Förbönsmässa, Kåre Strindberg

Fredag 6 mars
19.00 Livets sång, Stefan Edefors och musik med Mats Nyholm med team
19.00 Jesus i mörkret ungdomssamling, Lillkyrkan

Söndag 8 mars
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara, Elisabeth Sandlund
11.00 Lovsångsmässa, Andreas Edin
14.30 Internationell gudstjänst, Yvonne Kerygman

Måndag 9 mars
13.00-14.30 Öppen Stockholms missionärsskola Gud på riktigt – berättelser från missionsresor, Björn Lenberg

Tisdag 10 mars
10.30 Lärjungamässa, Mats Nyholm

Torsdag 12 mars
8.00 Förbönsmässa, Nils Lidskog

Fredag 13 mars
19.00 Väckelsemöte, Yvonne Kerygman och Nathalie Edin

Lördag 14 mars
17-00-21.00 En sång om glädje, Nils Börge Gårdh, The Master’s Voice, Jan Stenbaek, Perla, Cilla Hector, Roland Lundgren, Doris Aronsson med lovsångsteam, Torkel Selin, Mia Sjöö och Jon-Erik Melin m.fl.

Söndag 15 mars
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara, Gita Andersson
11.00 Högmässa, Mattias Nordström och musik med En sång om glädje
14.30 Internationell gudstjänst, Christoffer Ahlbäck

Tisdag 17 mars
10.30 Lärjungamässa, Klas Lindberg

Torsdag 19 mars
8.00 Förbönsmässa, Iwan Giertz

Fredag 20 mars
19.00 Jesus i mörkret ungdomssamling

Söndag 22 mars
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara, Nils Lidskog
11.00 Lovsångsmässa, Marie-Louise Nilsson
14.30 Internationell gudstjänst, Louise Gustafsson

Tisdag 24 mars
10.30 Lärjungamässa, Mattias Nordström

Onsdag 25 mars
13.00-15.30 Öppen Stockholms missionärsskola Ett liv i Apostlagärningarnas ljus, Hans Weichbrodt

Torsdag 26 mars
8.00 Förbönsmässa, Peter Plars

Fredag 27 mars
19.00 Claramässan, Peter Halldorf

Lördag 28 mars
9.30-16.30 Inspirationsdag för alla åldrar, King’s Kids Sverige och barnkyrkan i S:ta Clara kyrka

Söndag 29 mars
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara, Yvonne Kerygman
11.00 Högmässa, Gunnar Kärrbom
13.00 Samtal med Gunnar Kärrbom Entreprenörer på Guds åkrar – Eva och Gustaf Lewenhaupt
14.30 Internationell gudstjänst, Mats Nyholm
16.30 Mässa swahili, Damaris Dimushi

Tisdag 31 mars
10.30 Lärjungamässa, Nils Lidskog
18.00 Årsmöte, Café Utsikten

April

Onsdag 1 april
19.00 Sång- och musikkväll

Torsdag 2 april
8.00 Förbönsmässa, Kåre Strindberg

Fredag 3 april
19.00 Livets sång, Stefan Edefors och musik med Dag och Helena Bergkvist
19.00 Jesus i mörkret ungdomssamling, Lillkyrkan

Söndag 5 april
11.00 Lovsångsmässa, Iwan Giertz
14.30 Internationell gudstjänst
18.00 Stockholm på knä – bön och lovsång för stadens bästa, Sverigebönen, Birgitta Högman Svensson m.fl.

Tisdag 7 april
10.30 Lärjungamässa, Mats Nyholm

Torsdag 9 april
8.00 Förbönsmässa, Iwan Giertz

Påskdagen söndag 12 april
11.00 Högmässa, Mats Nyholm
14.30 Internationell gudstjänst

Tisdag 14 april
10.30 Lärjungamässa, Gita Andersson

Torsdag 16 april
8.00 Förbönsmässa, Nils Lidskog

Fredag 17 april
19.00 Jesus i mörkret ungdomssamling

Söndag 19 april
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara
11.00 Lovsångsmässa, Klas Lindberg
14.30 Internationell gudstjänst

Tisdag 21 april
10.30 Lärjungamässa, Klas Lindberg

Torsdag 23 april
8.00 Förbönsmässa, Peter Plars

Fredag 24 april
19.00 Claramässan

Söndag 26 april
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara
11.00 Mässa för alla åldrar, Nathalie Edin
14.30 Internationell gudstjänst
16.30 Mässa swahili

Tisdag 28 april
10.30 Lärjungamässa, Mattias Nordström

Onsdag 29 april
19.00 Sång- och musikkväll

Torsdag 30 april
8.00 Förbönsmässa, Iwan Giertz

Maj

Fredag 1 maj
19.00 Livets sång, Stefan Edefors och musik med Dag och Helena Bergkvist
19.00 Jesus i mörkret ungdomssamling, Lillkyrkan

Söndag 3 maj
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara
11.00 Lovsångsmässa, Carl-Erik Sahlberg
14.30 Internationell gudstjänst
18.00 Stockholm på knä – bön och lovsång för stadens bästa, Sverigebönen, Birgitta Högman Svensson m.fl.

Måndag 4 maj
13.00-15.30 Öppen Stockholms missionärsskola, Stefan Gustavsson

Tisdag 5 maj
10.30 Lärjungamässa, Nils Lidskog

Torsdag 7 maj
8.00 Förbönsmässa, Kåre Strindberg

________________

FREEDOM 8-9 MAJ

Martin Luthers skrift Om en kristen människas frihet utgavs år 1520. Mycket av denna undervisning har fallit i glömska och många brottas därför med en kristendom som binder istället för befriar. Vi vill fira 500-årsjubileet av denna skrift och påminna om dess mycket centrala och relevanta innehåll även för vår tid. Vi bjuder därför in till konferensen FREEDOM den 8-9 maj tillsammans med EFS, 1517 och Christ Hold Fast från USA.

Fredag 8 maj – lördag 9 maj
Programmet för konferensen kommer under våren.

________________

Söndag 10 maj
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara
11.00 Högmässa, Mattias Nordström
14.30 Internationell gudstjänst

Tisdag 12 maj
10.30 Lärjungamässa, Hans Stanley

Torsdag 14 maj
8.00 Förbönsmässa, Nils Lidskog

Fredag 15 maj
19.00 Jesus i mörkret ungdomssamling

Söndag 17 maj
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara
11.00 Lovsångsmässa, Mats Nyholm
12.45 Clara Forum
14.30 Internationell gudstjänst

Måndag 18 maj
13.00-15.30 Öppen Stockholms missionärsskola, Stefan Gustavsson

Tisdag 19 maj
10.30 Lärjungamässa, Klas Lindberg

Söndag 24 maj
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara
11.00 Högmässa
14.30 Internationell gudstjänst

Tisdag 26 maj
10.30 Lärjungamässa, Peter Plars

Torsdag 28 maj
8.00 Förbönsmässa, Iwan Giertz

Fredag 29 maj
19.00 Claramässan

Söndag 31 maj
9.40 Söndagsskola för vuxna, Scandic Klara
11.00 Lovsångsmässa, Nils Lidskog
14.30 Internationell gudstjänst
16.30 Mässa swahili

Juni

Tisdag 2 juni
10.30 Lärjungamässa

Onsdag 3 juni
19.00 Sång- och musikkväll

Torsdag 4 juni
8.00 Förbönsmässa

Fredag 5 juni
19.00 Livets sång, Stefan Edefors och musik med Dag och Helena Bergkvist

Söndag 7 juni
11.00 Högmässa, Mats Nyholm
14.30 Internationell gudstjänst

Tisdag 9 juni
10.30 Lärjungamässa

Torsdag 11 juni
8.00 Förbönsmässa

Söndag 14 juni
11.00 Konfirmationsmässa, Hans Stanley
14.30 Internationell gudstjänst

Tisdag 16 juni
10.30 Lärjungamässa

Torsdag 18 maj
8.00 Förbönsmässa

Söndag 21 juni
11.00 Högmässa
14.30 Internationell gudstjänst

Tisdag 23 juni
10.30 Lärjungamässa

Torsdag 25 juni
8.00 Förbönsmässa

Söndag 28 juni
11.00 Lovsångsmässa
14.30 Internationell gudstjänst
16.30 Mässa swahili

Med reservation för ändringar. Uppdatering av denna kalender sker regelbundet.