Högmässa 11.00

Varje söndag firar vi Högmässa kl 11.00 i vår kyrka. Vår mässa är öppen för alla – ny som gammal. Du som är besökare, turist i Stockholm eller medlem i församlingen – varmt välkommen till våra söndagar. Varannan vecka firar vi Lovsångsmässa – en form av Högmässa med ett större fokus på lovsång. Vi serverar fika efteråt så stanna gärna kvar för en kopp kaffe och kaka. Vi har tolkning till engelska varje söndag – och under april även till persiska. 

För dig med barn så välkomnar vi till vår Barnkyrka. Vi möts alltid först tillsammans på mässan inne i kyrkan för att efter en stund gå till Lillkyrkan tillsammans. Barnkyrkan är för barn från 3 år. Läs gärna mer om vår Barnkyrka här. Ett par söndagar per termin firar vi också Mässa för alla åldrar i stora kyrkan – då möts alla åldrar för en gemensam Högmässa anpassad för hela familjen.

Se kommande Högmässor med predikoturer här.